Ano, je pravda, že k dosažení úspěchu většinou potřebujete trochu toho štěstíčka. Ale je také pravda, že bez úsilí, vzdělávání, investic a dalšího rozvoje, nebude mít štěstí šanci se k Vám vůbec dostat. Na každého mega úspěšného člověka je 10 dalších, kteří přes stejné úsilí stejného úspěchu nikdy nedosáhnou. Jenže na každého mega úspěšného člověka jsou tisíce dalších, kteří tu šanci být úspěšní vůbec nemají. Řiká se, že štěstí přeje připraveným a já si myslím, že to rozhodně není žádné klišé. Bez investování se sice nevystavujete riziku, že budete mít smůlu, ale máte jistotu, že úspěšní investoři z vás nebudou. Je taková jistota k něčemu dobrá?
Navíc na investování v tom úzkém slova smyslu (myslím tím investování do finančních aktiv), nelze koukat odděleně od dalších aspektů našeho života. Můžeme se na to koukat i tak, že investováním naopak snižujeme možný dopad negativních událostí našeho života. Úraz, nemoc, ztráta zaměstnání, rozvod, nedostatek prostředků v důchodu, přírodní katastrofa nebo dokonce válka. To vše bohužel k životu patří a my tak musíme spoléhat na "štěstí", že se nám nic z toho nestane nebo že aspoň žádná z těchto událostí pro nás nebude mít fatální následky. Vytvořením dostatečného kapitálu pomocí investování tak můžeme zmírnit negativní efekty těchto nepříjemných, víceméně nahodilých událostí. Takže investování samo o sobě naopak může zmírnit naší závislost na štěstí.
I přesto je ale podle mě potřeba mít pořád na paměti, že i přes veškeré úsilí, přes velkou míru znalostí a zkušeností a přes velkou opatrnost, nám stále zůstává malá, ale ne zcela nevýznamná pravděpodobnost, že naše investiční strategie selže. A proto je potřeba pojmout diverzifikaci v rámci investování mnohem šířeji, než jak se obvykle prezentuje. Doporučuji tak kromě finančních aktiv diverzifikovat i do získávání lepší kvalifikace, do svého podnikání, do svého fyzického i psychického zdraví, do vztahů s rodinou i přáteli či do získávání všestranných zkušeností. Díky takové diverzifikaci si násobně zvyšujeme pravděpodobnost, že nás žádná životní smůla neporazí.